Jak zaplanować realizację wyznaczonego celu?

Jeśli zapoznałeś się z naszym poprzednim artykułem, to zapewne udało Ci się wyznaczyć swój cel główny zawodowy. Zapewne zauważyłeś, że zrealizowanie celu głównego wymagać będzie podjęcia wielu działań i ich skutecznego zaplanowania. A to właśnie skłoni Cię do wyznaczenia kolejnych celów, tym razem szczegółowych.

0
2418

Jeśli zapoznałeś się z naszym poprzednim artykułem (zobacz tutaj) , to zapewne udało Ci się wyznaczyć swój cel główny zawodowy. Zapewne zauważyłeś, że zrealizowanie celu głównego wymagać będzie podjęcia wielu działań i ich skutecznego zaplanowania. A to właśnie skłoni Cię do wyznaczenia kolejnych celów, tym razem szczegółowych.

Prześledźmy cały proces na konkretnym przykładzie:

Cel zawodowy główny (przykładowy):

Moim celem jest znalezienie pracy jako pracownik biurowy w organizacji pozarządowej na terenie miasta Krakowa w przeciągu 5 miesięcy (01.04-30.09.2017).

Jakie cele szczegółowe powinieneś wyznaczyć i zaplanować, aby zwiększyć prawdopodobieństwo realizacji celu głównego? Podpowiadamy:

1.Stwórz albo zaktualizuj swoje CV pod kątem pracy na stanowisku pracownik biurowy. Postaraj się to zrealizować do 2 kwietnia. Pamiętaj, że przed wysłaniem CV do określonego miejsca pracy trzeba będzie go zweryfikować, być może dostosowując do konkretnej oferty. Twoje CV musisz traktować jako bazę, którą co jakiś czas należy aktualizować (szerzej o tym, jak przygotować CV w kolejnym artykule).

  1. Przygotuję listę organizacji pozarządowych w Krakowie.
    Postaraj się, aby była gotowa do 8 kwietnia. Lista powinna zawierać nazwę organizacji, adres mailowy, numer telefonu, adres strony internetowej, adres (lokalizację), osobę do kontaktu, najlepiej osobę zarządzająca instytucją lub specjalistę do spraw rekrutacji.

Pamiętaj, aby przy tym zadaniu wykazać się elastycznością, jeśli jesteś pewien, że dane miejsce jest dla Ciebie nieodpowiednie albo niezgodne z Twoimi wartościami, po prostu nie wpisuj instytucji na listę.

Warto skorzystać z bazy typu NGO.pl, która zawiera największą bazę instytucji pozarządowych (pamiętaj, żeby zweryfikować bazę pod kątem jej aktualności).

 3.Zweryfikuj, w których organizacjach jest otwarty proces rekrutacyjny na stanowisko, które Cię interesuje. Poświęć na to 4 kolejne dni (do 12 kwietnia).

Sprawdź na stronach internetowych poszczególnych organizacji  zakładki typu „kariera”, „praca”, „współpraca”, „oferty pracy”, „dołącz do nas”.

Wróć teraz do listy instytucji, którą stworzyłeś i w zakładce dotyczącej procesu rekrutacji zanotuj, do kiedy można wysyłać swoją aplikację. To pozwoli utworzyć Ci priorytetyzację ogłoszeń!

  1. Zapoznaj się teraz z obszarem działania, misją i wartościami, z którymi identyfikuje się dana organizacja. W pierwszej kolejności wybierz te, które są Tobie najbliższe, zgodne z Twoimi zainteresowaniami i wartościami. W ten sposób zobaczysz, do których miejsc wysyłać ogłoszenia w pierwszej kolejności. Powinny Ci na to wystarczyć dwa dni, czyli 14 kwietnia będziesz miał listę miejsc, z którymi skontaktujesz się w pierwszej kolejności.

    5. Dobrze zanalizuj oferty pracy, które są dostępne na stronach instytucji, którymi jesteś zainteresowany.
    Sprawdź, czy spełniasz wszystkie wymagania, czy proponowany profil stanowiska odpowiada Twoim oczekiwaniom. Przygotuj wymagane dokumenty określone w ogłoszeniu. Powinieneś zanalizować od 5 do 7 ogłoszeń pracy dziennie.

    6.W pierwszej kolejności wyślij CV do miejsc, gdzie jest otwarta rekrutacja.
    Weź pod uwagę terminy rekrutacji oraz swoje upodobania względem danej organizacji. Pamiętaj, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, im szybciej odpowiesz na ofertę, tym prędzej możesz zostać zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, a tym samym wyprzedzisz kontrkandydatów. Oznaczaj w liście wysłane aplikacje, razem z datą wysyłki. Nie wysyłaj więcej niż 10 odpowiedzi dziennie.

  1. W drugiej kolejności wybierz miejsca, w których nie jest prowadzony otwarty proces rekrutacji (również wg swoich zainteresowań i wartości). Do takich miejsc możesz zarówno mailowo przesłać swoją aplikację, zadzwonić do biura albo osobiście dostarczyć CV do danej instytucji (postaraj się od razu dotrzeć do osoby związanej z rekrutacją). Do tego zadania podejdź z wyczuciem, jeżeli w rozmowie ocenisz, że potencjalny pracodawca Cię zbywa, nie narzucaj się mu. Jeżeli okaże się otwarty, wypytaj o szczegóły związane ze standardami rekrutacji w ich firmie. Jeżeli skupiasz się na kontakcie bezpośrednim zrób sobie mapkę z trasa po interesujących Cię miejscach i poświęć na to 1 dzień (samej podróży). A jeśli wybierzesz wyłącznie kontakt mailowy czy telefoniczny- to skontaktuj się z 5-7 miejscami dziennie.

    8. Pamiętaj, że oprócz miejsc z Twojej bazy mogą istnieć również inne organizacje, których wcześniej nie znalazłeś. Możesz ich na bieżąco szukać poprzez monitoring ofert pracy publikowanych na portalach pracowych, w tematycznych grupach w mediach społecznościowych, forach internetowych, a także pośród Twoich znajomych bliższych i dalszych. Śledź też targi pracy i kariery. Tam również możesz znaleźć interesujące Cię miejsca pracy lub uzyskać inspirację do innych działań.

 

Powyższe kroki możesz oczywiście realizować równocześnie. Im więcej aktywności podejmiesz, tym zwiększysz prawdopodobieństwo osiągnięcia celu.

Możesz równie z przyjść do Stowarzyszenia WIOSNA i z naszymi specjalistami od aktywizacji zawodowej przejść wspólnie przez cały proces. Ich pomoc i wsparcie mogą okazać się cennym drogowskazem na drodze do wymarzonego zatrudnienia! Zapraszamy -> www.rynekpracy.wiosna.org.pl/

Poradnik przygotowały specjalistki do spraw aktywizacji zawodowej: Justyna Chyla i Anna Przybył, spisała Alicja Caban.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOrganizacja pracy – najczęstsze wymówki freelancera
Następny artykułO właściwej kolei rzeczy czyli jak się modlić by być wysłuchanym?
mm
Justyna CHYLA, z wykształcenia psycholog i doradca zawodowy. W projekcie WIOSENNA AKADEMIA MOŻLIWOŚCI w Stowarzyszeniu WIOSNA wspiera uczestników w znalezieniu satysfakcjonującego miejsca stażu w ramach pośrednictwa pracy. Lubi prowadzić warsztaty grupowe. Jest zafascynowana odkrywaniem mechanizmów ludzkiego zachowania. Prowadzi bloga psychologicznego www.swiatzperspektywypsychologa.pl. Anna PRZYBYŁ, socjoterapeuta, doradca zawodowy, oligofrenopedagog. W projekcie AKTYWNI, POTRZEBNI, KOMPETENTNI 30+ w Stowarzyszeniu WIOSNA aktywizuje zawodowo uczestników z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Człowiek wielkiej wiary w ludzi, w czyny i w słowa. Twardo stąpa po ziemi, choć jej wiara w dobro tkwiące w każdym człowieku skłania ją czasami do tego, że unosi się ponad ziemią. Unika zwrotów: „nie da się, to niemożliwe, to się nie uda”. Uwielbia urzeczywistniać marzenia i być kreatorem własnej rzeczywistości. Swoją miłością do ludzi i do życia stara się zarażać innych, bo wierzy, że wszystko zaczyna się w nas, a nasze działania nabierają mocy, jeśli dzielimy się nimi z innymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ