Kryzys męskości – prawda czy mit?

Kryzys męskości -jest, czy go nie ma? Jak walczyć o męskość? Czy są jeszcze męscy faceci?

0
7401

W Ewangelii jest scena kluczowa dla zrozumienia męskości. W momencie chrztu Jezus wchodzi do rzeki Jordan, a nieba odzywa się głos: „Tyś jest mój syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”. Sytuacja, w której Jezus dowiaduje się, że jest synem Boga, może rodzić jego różne reakcje. Również takie, że skoro ma takiego Ojca to należą mu się przywileje, że ma władzę i moc. Jego odpowiedzią jest jednak to, że idzie na pustynię. Opis 40 dni postu na pustyni w życiu Jezusa to jest po prostu normalna, męska inicjacja. Na pewno Jezus, który jest stwórcą naszej religii, zachował się bardzo po męsku: miał misję: zbawienie świata, miał tych, którymi się opiekował, chociażby pod krzyżem, miał wielu przeciwników, z którymi się zmagał  – to jest męskie życie.

Co to ma wspólnego z kryzysem męskości? Jego źródłem jest właśnie złe przeżycie tego momentu w życiu faceta. Na facetów działają pokusy polegające na tym, że ktoś im dogadza. Zdrowy facet potrafi to odrzucić,  ale jeżeli uległby pokusie… Odkryłem, że wtedy wiele kobiet ściąga facetów do swojego świata: „A żeby ten facet nie ryzykował… A żeby tam w ogóle nigdzie nie łaził… A żeby nie robił tego i tamtego…”; i tak mówią i mówią, i mówią. Ale jak już któryś facet ulegnie kobiecie, podporządkuje się to wtedy u niej instynktownie wzbudza się pogarda, że on nie jest męski i wcale kobieta nie jest taka zadowolona. Wielu facetów uległo pokusie tego komfortu, który jest oferowany z różnych stron.

Ja sam boleśnie odczułem kryzys męskości. Miałem się przeprowadzać, poprosiłem przyjaciół o pomoc. I tak przychodził jeden facet za drugim, mówiąc, że nie może mi pomóc, bo są imieniny mamy, bo obiecał pomalować altankę, bo to, bo tamto. Ta sytuacja tak mnie zdenerwowała, że zaczęliśmy rozmawiać o męskości i o tym kryzysie. Pojawiły się pierwsze pomysły, jak z nim walczyć. Powstała Ekstremalna Droga Krzyżowa, czyli 40 km wędrówka w nocy z Krakowa do Kalwarii. Pojawił się wtedy też pomysł, żeby pójść w góry, w Alpy. I pojechaliśmy na Mont Blanc. To dla większości z nas było pierwsze w życiu wydarzenie w Alpach. Na dodatek to było na początek maja, więc właściwie zdobyliśmy Mont Blanc wejściem zimowym. Później weszliśmy jeszcze na  Matterhorn i Grossglockner. Wtedy pojawiła się też idea poligonu duchowości, czyli dwóch dni i nocy spędzonych w lesie, często w nieustannej wędrówce, czy w bacówce bez prądu, bez wody. Czas testowania siebie. Wtedy też zaczęliśmy się uczyć Pisma Świętego na pamięć. Takie wymyślanie sposobów na walkę o męskość trwa do dzisiaj.

Nie rozumiem niemęskich facetów. Nie rozumiem, jak można dla komfortu, dla ciepełka i przyjemności zrezygnować z czegoś, co jest absolutnie męskie – z radości podejmowania wyzwań. Ale widzę, że wielu mężczyzn to robi. I nie rozumiem.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJezus a rynek pracy
Następny artykułMiędzy misją a odpowiedzialnością – na czym polega duchowość mężczyzny?
mm
Ks. Jacek WIOSNA Stryczek - lider społeczny, duszpasterz akademicki i duszpasterz ludzi biznesu. Znany z nowatorskich (w tym multimedialnych) kazań i poruszających happeningów. Pomysłodawca i Prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które realizuje projekty SZLACHETNĄ PACZKĘ i AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI. W mediach znany z oryginalnych pomysłów ewangelizacyjnych, np. postawienia konfesjonału przed Galerią Krakowską, albo posypywania głów przechodniów popiołem na Rondzie Matecznego w Krakowie. Laureat wielu nagród m.in. Nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, Gentlemana Roku 2014 czy Nagrodą im. Władysława Stasiaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ