6 pytań, które pojawiają się podczas tworzenia CV

Specjalistki aktywizacji zawodowej ze Stowarzyszenia WIOSNA zmierzyły się z 6 pytaniami, które niejednokrotnie stawiają przed sobą osoby poszukujące pracy. Z pewnością ich odpowiedzi pozwolą Wam udoskonalić swoje CV, a tym samym skuteczniej przykują uwagę Waszych przyszłych pracodawców.

0
1955
  1. Czy w danych osobowych podaje się informację o dacie urodzenia?

Najlepiej podać swoją datę urodzenia, ponieważ prędzej czy później pracodawca i tak będzie w stanie określić Twój wiek. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, ale pamiętaj, że często same oferty pracy są wyznacznikiem tego, czy informacja o wieku powinna być podana. Przykładem może być oferta, która jasno i wyraźnie dedykowana jest dla młodego zespołu tuż po studiach, wtedy nawet ukrycie wieku w CV nic nam nie da (w przypadku gdy jesteś osobą starszą), ponieważ zanim przyszły potencjalny pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną, może dopytać o wiek, a prawdę mówiąc sama data ukończenia przez Ciebie szkoły już wstępnie będzie pewnym wyznacznikiem. Zatem nie warto ukrywać tego faktu. To prawda, że informacja o dacie urodzenia nie powinna być czynnikiem dyskryminującym potencjalnego pracownika, jednak specyfika niektórych stanowisk może determinować także wymagania dotyczące wieku.

  1. Czy w doświadczeniu zawodowym powinny znaleźć się informacje odnośnie pracy „na czarno”?

To zależy od Twojego dotychczasowego doświadczenia. Jeżeli „praca na czarno” (rozumiana jako praca dorywcza, której formalnie nie jesteś w stanie udokumentować) jest Twoim jedynym doświadczeniem zawodowym w życiu, wtedy warto ją zawrzeć w CV, aby potencjalny pracodawca miał szansę również dostrzec Twoją zaradność i aktywność. Natomiast jeżeli był to tylko krótki epizod w Twoim życiu, zastanów się, czy ta informacja będzie istotna dla nowego potencjalnego pracodawcy. Może warto ją pominąć, szczególnie jeśli nie ma związku z umiejętnościami czy doświadczeniem wymaganym na stanowisku, o które obecnie aplikujesz.

  1. Czy umieszczać cały przebieg ścieżki zawodowej ze szczegółowym opisem zakresu obowiązków?

Stosuj zasadę selekcji, wybieraj te informacje, które będą najbardziej istotne dla potencjalnego pracodawcy. Przebieg doświadczenia zawodowego jest niezmienny, wpisany w karty Twojej własnej historii, ale odpowiadając na konkretną ofertę, nie trzeba tak szczegółowo opisywać pod względem zakresu obowiązków każde zatrudnienie. Zakres obowiązków, który przytaczasz w ramach danego stanowiska, powinien być zsynchronizowany z wymaganiami zawartymi w ofercie pracy. Warto być konkretnym i zwięźle podawać informacje, ponieważ osoba rekrutująca ma najczęściej mało czasu na przeczytanie Twojej aplikacji.

  1. Czy najpierw podawać informację o wykształceniu czy o przebiegu doświadczenia zawodowego?

Kolejność jest kwestią Twojego świadomego wyboru. Jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe – wyeksponuj je, pokaż w pierwszej kolejności to, co jest najważniejsze dla Twojego przyszłego pracodawcy. Kolejnością w CV możesz żonglować, nie ma jednego utartego schematu. Często jest tak, że aplikujemy na stanowisko, o którym zawsze marzyliśmy i mamy już duże doświadczenie w tym temacie, ale nie posiadamy w tym kierunku wykształcenia. I w takim właśnie przypadku warto w pierwszej kolejności pochwalić się swoim doświadczeniem na rynku pracy w wymaganym zakresie i uzyskanymi dzięki temu kompetencjami i umiejętnościami.

  1. Jak najlepiej opisać swoje umiejętności?

Często spotykamy się z sytuacją, że w tym punkcie kandydaci zamieszczają wyłącznie informację o znajomości języków obcych oraz obsłudze pakietu MS Office, co jest błędem. Pamiętaj, że Twoje kompetencje wynikają z Twojego doświadczenia, więc pracodawcy zwracają dużą uwagę na ten punkt. Zatem powiąż swoje umiejętności z dotychczasowym doświadczeniem zawodowym, realnie oceń to, co umiesz. Na przykład pracując w sklepie możesz określić, że Twoją umiejętnością jest sporządzanie raportów, fakturowanie, znajomość technik sprzedaży czy profesjonalna obsługa i doradztwo klienta. Pamiętaj też o ich aktualizacji. To, że 20 lat temu znałeś język angielski na poziomie średniozaawansowanym i od tego czasu go nie stosowałeś, może oznaczać, że teraz posługujesz się językiem angielskim na poziomie podstawowym.

  1. Czy zawierać informację o swojej niepełnosprawności?

Z naszego doświadczenia wynika, że wiele osób obawia się informować pracodawcę o swojej niepełnosprawności, przynajmniej w początkowym etapie rekrutacji. Wiele osób jest przekonanych, że pracodawcy będą postrzegać niepełnosprawność przez pryzmat niższej efektywności w pracy, czy też częstych nieobecności wynikających ze stanu zdrowia. Nie mamy jednej, właściwej odpowiedzi, czy w CV powinna znaleźć się taka informacja, czy raczej poczekać z nią do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli zdecydujesz, że nie wpisujesz tej informacji, to tematu w zasadzie nie ma. Jednak gdy postanowisz inaczej, to należy w pierwszej kolejności zastanowić się, jak poinformować o tym fakcie pracodawcę. Warto to zrobić na łamach listu motywacyjnego, dodając wyjaśnienie. Pozostawianie samej informacji w CV o posiadanym np. „znacznym stopniu niepełnosprawności” bez wyjaśnienia o jaką kategorię niepełnosprawności chodzi, może być dla pracodawcy niezrozumiałe. Wielu osobom, niepełnosprawność kojarzy się przede wszystkim z upośledzeniem motoryki lub problemami sensorycznymi. Aby uniknąć stereotypowego myślenia i uprzedzenia względem tego, najlepiej wyjaśnić charakter niepełnosprawności.

Pamiętajmy, że dla pracodawcy najważniejsze są dwie rzeczy: czy osoba niepełnosprawna będzie równie efektywna w pracy, jak osoba zdrowa oraz czy zatrudnienie osoby niepełnosprawnej nie niesie ze sobą dodatkowych utrudnień. Zatem wysyłając CV i list motywacyjny, warto zdecydowanie zadbać o rozwianie tych wątpliwości i dodatkowo pokazać korzyści, jakie niesie za sobą zatrudnienie osoby posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności (można w treści listu motywacyjnego umieścić krótką informację o tym, że przyjęcie do pracy osoby z niepełnosprawnością uprawnia pracodawcę do refundacji kosztów zatrudnienia).

 

Jeśli właśnie szukasz pracy i potrzebujesz wsparcia specjalistów zapraszamy do Stowarzyszenia WIOSNA, gdzie nasi doradcy zawodowi i pośrednicy pracy pomogą Ci przejść przez cały proces poszukiwania pracy. Sprawdź -> www.rynekpracy.wiosna.org.pl/

Poradnik przygotowały specjalistki do spraw aktywizacji zawodowej: Justyna Chyla i Anna Przybył, spisała Alicja Caban.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWiara wcale nie daje gwarancji na udane życie
Następny artykułSzaleństwo miłości
mm
Justyna CHYLA, z wykształcenia psycholog i doradca zawodowy. W projekcie WIOSENNA AKADEMIA MOŻLIWOŚCI w Stowarzyszeniu WIOSNA wspiera uczestników w znalezieniu satysfakcjonującego miejsca stażu w ramach pośrednictwa pracy. Lubi prowadzić warsztaty grupowe. Jest zafascynowana odkrywaniem mechanizmów ludzkiego zachowania. Prowadzi bloga psychologicznego www.swiatzperspektywypsychologa.pl. Anna PRZYBYŁ, socjoterapeuta, doradca zawodowy, oligofrenopedagog. W projekcie AKTYWNI, POTRZEBNI, KOMPETENTNI 30+ w Stowarzyszeniu WIOSNA aktywizuje zawodowo uczestników z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Człowiek wielkiej wiary w ludzi, w czyny i w słowa. Twardo stąpa po ziemi, choć jej wiara w dobro tkwiące w każdym człowieku skłania ją czasami do tego, że unosi się ponad ziemią. Unika zwrotów: „nie da się, to niemożliwe, to się nie uda”. Uwielbia urzeczywistniać marzenia i być kreatorem własnej rzeczywistości. Swoją miłością do ludzi i do życia stara się zarażać innych, bo wierzy, że wszystko zaczyna się w nas, a nasze działania nabierają mocy, jeśli dzielimy się nimi z innymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ