Jak zapewnić sobie noworoczną podwyżkę w pracy?

Z początkiem roku pracownicy przeprowadzają ekspedycje do przełożonych z prośbą o noworoczną podwyżkę. Na pewno znasz to uczucie, gdy z bijącym sercem zbliżasz się do gabinetu swojego szefa. Już masz nacisnąć klamkę, ale wycofujesz się, bo na samą myśl o tym, że masz poprosić o podwyżkę, robi Ci się słabo. Wcale nie musi tak być! Już dziś zacznij zapewniać sobie podwyżkę gwarantowaną.

0
1784

Z pewnością wiele razy mierzyłeś się z zamiarem pójścia do szefa i rozmowy na temat podwyżki. Jeśli faktycznie to zrobiłeś, to mam pewność, że do rozmowy byłeś świetnie przygotowany. Przede wszystkim odpowiedni strój, lista zasług i osiągnięć ułożonych w głowie oraz skwantyfikowany w złotówkach cel. Nie każda rozmowa jest skuteczna, to znaczy, nie każdy pracownik otrzyma podwyżkę, o którą się ubiega. Czasem limitem jest budżet, ale częściej kilka błędów, które popełniają pracownicy na długo przed samą rozmową z przełożonym.

Przed spotkaniem z szefem zadaj sobie pytanie, co tak naprawdę zrobiłeś ponad to, co należy do twoich codziennych obowiązków. Czym różnisz się od kolegi zza sąsiedniego biurka? Dlaczego właśnie tobie należy się podwyżka wyższa niż inflacyjne kilka procent? Jeśli jest dodatkowy projekt, czy zadania, w które byłeś zaangażowany – świetnie. Jeśli nie, już teraz zastanów się, w jakie obszary możesz zaangażować się w przyszłym roku.

Jeśli wykonałeś trudne zadanie, szczególnie takie, do którego nikt inny nie chciał się zgłosić, to zastanów się, czy ktokolwiek wie o tym, czego dokonałeś? Często laury spływają na tych, którzy dużo mówią, ale niewiele robią. Postaraj się, by osoby, które umieją się „sprzedać” nie przysłoniły ciebie i twoich dokonań. Jeśli masz szansę zaprezentować wynik swojej pracy, nie wahaj się. Nie chodzi bynajmniej o to, by chwalić się dokonaniami. Pozostań skromny, ale zauważony.

W trakcie roku poszukuj informacji zwrotnej na temat swoich działań. Dzięki temu uda ci się w porę zaprzestać tych, które cię nie rozwijają, a włączyć inne, pożądane na danym etapie rozwoju przedsiębiorstwa. Pytaj o dostępność szkoleń, które pomogą ci lepiej wykonać powierzone zadania. Twój sukces zależy od tego, na ile będziesz elastyczny i wszechstronny.

Bazą wymienionych elementów, niezbędną aby skutecznie funkcjonować w pracy, jest poczucie przynależności i utożsamienia się ze strategią oraz kierunkiem rozwoju firmy. Sekret tkwi w tym, że kiedy czujesz się częścią organizacji, ważnym członkiem zespołu i angażujesz się w działania na serio, a nie na pół gwizdka lub na pokaz, twoja praca zaczyna przynosić wymierne rezultaty dla pracodawcy, a co za tym idzie – dla ciebie.

Nie bój się więc zainwestować dodatkową energię w aktywność i szukanie ambitnych zadań. Wysiłek zwróci się z nawiązką. Z jednej strony, osiągniesz odpowiednie kompetencje zawodowe i zyskasz zaufanie współpracowników, z drugiej, osobistą satysfakcję z poczucia dobrze wykonanego zadania. Poczucie sprawczości doda ci skrzydeł i napędzi do szukania nowych rozwiązań i dróg. Przełoży się to na poprawę jakości twojego życia – nie tylko zawodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ