Jak skutecznie określić swój cel zawodowy?

Przed Wami druga część mini poradnika, który przygotowali dla Was specjaliści do spraw aktywizacji zawodowej ze Stowarzyszenia WIOSNA. Będziecie mogli w nim znaleźć zarówno ogólne wskazówki dotyczące poszukiwania pracy, jak również konkretnie opracowane kroki i zadania, które pomogą Wam rozpocząć aktywne działanie, w konsekwencji mające Was doprowadzić do osobistego i zawodowego sukcesu. Aby przekonać się dokąd mamy zmierzać, w pierwszej kolejności należy wytyczyć konkretne dla siebie cele.

0
3878

 Jeśli zatem zastanawiasz się, jak właściwie określić swój cel zawodowy oraz czym powinien się on cechować, przeczytaj koniecznie poniższy artykuł.

 Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Zacznij od przygotowania kartki i długopisu.

Zapisz na niej swój cel (koniecznie sformułowany w postaci zdania twierdzącego, językiem pozytywnym) i umieść go w widocznym dla Ciebie miejscu. Pamiętaj, że tylko cele zapisane na kartce mają największą moc sprawczą. W taki sposób zwiększysz prawdopodobieństwo ich realizacji.

  • Cele powinny byś jasno i konkretnie określone.
    Musisz wiedzieć czego chcesz oraz jakich efektów oczekujesz. Sformułuj cel w taki sposób, aby nie budził wątpliwości, a jego odbiór był jednoznaczny.
    Poprawnie sformułowany cel zawodowy: znajdę pracę jako rejestratorka medyczna w prywatnym gabinecie w przeciągu 5 miesięcy.

Błędnie sformułowany cel zawodowy: w przeciągu 5 miesięcy przestanę być osobą bezrobotną.

  • Cele powinny mieć związek z działaniem.

Bez uwzględnienia działań niezbędnych do realizacji celów, same cele pozostają tylko marzeniami. Działanie wymaga wielu aktywności, zarówno umysłowej, fizycznej, jak
i emocjonalnej. Jeśli będziesz skupiać się tylko na myśleniu o tym, że chcesz coś zmienić, np. podjąć zatrudnienie na stanowisku rejestratorki medycznej, to samą siłą woli tego nie uczynisz. Czasem jest tak, że cel główny należy podzielić na cele bardziej szczegółowe i to one ukierunkują Twoje działanie (o tym szerzej w kolejnym wpisie).

  • Cele powinny być możliwe do zmierzenia.

Cele powinny zostać tak sformułowane, abyś łatwo mógł monitorować postępy w zakresie ich  realizacji. Nie zawsze można ująć cele w kategoriach ilościowych. Niektóre można określić wartością finansową lub za pomocą innych parametrów liczbowych. Możesz wyznaczyć sobie wartość w postaci ilości rozesłanych CV do potencjalnych pracodawców np. w skali tygodnia. Cele, których nie możesz ująć w kategoriach ilościowych, spróbuj sformułować tak, by stały się mierzalne. A jak to zrobić? Otóż podziel większy cel zawodowy na mniejsze elementy i wyznacz harmonogram realizacji każdego z nich.

  • Oceń, czy Twój cel zawodowy jest realny do osiągnięcia.
    Pamiętaj, że cel realny musi być w zasięgu Twoich możliwości. Zatem dopasuj go do kompetencji i doświadczenia, które już masz (zarówno tych, które posiadasz, jak i tych, które chcesz dopiero nabyć). Weź również pod uwagę warunki rynku pracy panujące
    w miejscu, w którym rozpoczniesz poszukiwanie zatrudnienia.
  • Cel dobrze jest przedstawić drugiej osobie, komuś bliskiemu.

Sposobem na to, aby Twoje zamierzenia nie rozpłynęły się w czasoprzestrzeni, jest powiedzieć o nich komuś, kogo darzysz szacunkiem i zaufaniem. Taka osoba może Ci pomóc w potrzymaniu wysokiej motywacji do działania, będzie Ci kibicowała oraz przekona Cię, że naprawdę dasz radę.

Jeśli już wykonałeś powyższe kroki, przeprowadź teraz bilans mocnych i słabych stron swojego celu. Oceń krytycznym okiem na ile jest on realny oraz czego potrzebujesz do jego realizacji. Dodatni bilans pokaże Ci jakimi zasobami dysponujesz oraz kto może Ci pomóc w jego realizacji. Z kolei bilans jego słabych stron pomoże Ci zdefiniować to, nad czym musisz jeszcze popracować.

Określanie mocnych stron Twojego celu.

Zastanów się, jakimi zasobami dysponujesz, które pomogą Ci osiągnąć zamierzony cel i zapisz je na kartce w jednej kolumnie. Spróbuj odpowiedzieć na pytanie: jakie mam szanse na osiągnięcie celu? Pomyśl, na czym będziesz mógł bazować i z jakich umiejętności czerpać. Zasoby mogą obejmować szeroki zakres i być związane zarówno z Twoimi doświadczeniem całożyciowym, jak i z innymi osobami, takimi jak: przyjaciel, ekspert lub po prostu rodzina. Ten krok ma za zadanie przekonać Cię, że na pewno dasz radę oraz uświadomić, że potencjał jest w Tobie.

Określanie słabych stron Twojego celu.

Następnie poszukaj tego, co stoi na Twojej drodze w osiągnięciu celu i spisz te elementy w drugiej kolumnie. Odpowiedz sobie na pytanie: Co może mi przeszkodzić w realizacji celu? W tym kroku wypisz wszystkie czynniki, które mogą utrudnić Ci realizację Twojego zamierzenia. Pamiętaj, że bariery, które określisz, mogą być związane zarówno z czynnikami wewnętrznymi oraz z zewnętrznymi. Mogą wynikać z nas samych, jak również z Naszego otoczenia.

Spójrz teraz z refleksją na te dwie kolumny i sprawdź, jak one współgrają z wcześniej zdefiniowanym celem. Zrób podsumowanie i zobacz co Cię czeka. Jeżeli zauważysz, że masz więcej minusów niż plusów, nie zrażaj się na tym etapie. W następnej części poradnika, pokażemy Ci, co zrobić, żeby minusy zamieniać na plusy i jakie konkretne działania musisz podjąć, aby droga do Twojego celu była prosta. Pamiętaj, że nie ma jednej skutecznej metody określenia celu zawodowego, a niniejszy materiał jest narzędziem, które możesz wykorzystać.

Poradnik przygotowały specjalistki do spraw aktywizacji zawodowej: Justyna Chyla i Anna Przybył, spisała Alicja Caban.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł5 warunków dobrej modlitwy
Następny artykułDekalog – czy go rozumiemy?
mm
Justyna CHYLA, z wykształcenia psycholog i doradca zawodowy. W projekcie WIOSENNA AKADEMIA MOŻLIWOŚCI w Stowarzyszeniu WIOSNA wspiera uczestników w znalezieniu satysfakcjonującego miejsca stażu w ramach pośrednictwa pracy. Lubi prowadzić warsztaty grupowe. Jest zafascynowana odkrywaniem mechanizmów ludzkiego zachowania. Prowadzi bloga psychologicznego www.swiatzperspektywypsychologa.pl. Anna PRZYBYŁ, socjoterapeuta, doradca zawodowy, oligofrenopedagog. W projekcie AKTYWNI, POTRZEBNI, KOMPETENTNI 30+ w Stowarzyszeniu WIOSNA aktywizuje zawodowo uczestników z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Człowiek wielkiej wiary w ludzi, w czyny i w słowa. Twardo stąpa po ziemi, choć jej wiara w dobro tkwiące w każdym człowieku skłania ją czasami do tego, że unosi się ponad ziemią. Unika zwrotów: „nie da się, to niemożliwe, to się nie uda”. Uwielbia urzeczywistniać marzenia i być kreatorem własnej rzeczywistości. Swoją miłością do ludzi i do życia stara się zarażać innych, bo wierzy, że wszystko zaczyna się w nas, a nasze działania nabierają mocy, jeśli dzielimy się nimi z innymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ