Jak skutecznie przygotować się do znalezienia pracy?

Nowy Rok przynosi nowe postanowienia, nierzadko związane z karierą zawodową. Dla niektórych sama chęć zmiany może być wystarczającym impulsem do działania. Inni natomiast mogą potrzebować dodatkowego wsparcia i motywacji, ze strony najbliższego otoczenia lub też specjalistów. Dlatego Stowarzyszenie WIOSNA wychodząc naprzeciw potrzebom osób poszukujących pracy prowadzi nowe projekty aktywizacji zawodowej: AKTYWNI, POTRZEBNI, KOMPETENTNI 30+ i WIOSENNA AKADEMIA MOŻLIWOŚCI.

0
2167

Specjaliści Stowarzyszenia WIOSNA pracujący z grupą osób korzystających z powyższego wsparcia przygotowali dla Was mini poradnik, jak znaleźć pracę zgodną z Waszymi oczekiwaniami.

  1. Mądrze przygotuj się do zmiany

Na samym początku pojawia się myśl „chcę coś zmienić”. Może ona wyjść od Ciebie albo wypłynąć z Twojego środowiska. Ale niezależnie gdzie jest jej źródło, pamiętaj, że to TY jesteś kreatorem własnej rzeczywistości i bierzesz odpowiedzialność za swoje decyzje. Usiądź i przemyśl, co jest dla Ciebie ważne i kto mógłby Ci towarzyszyć w tej zmianie. Przygotuj swoje najbliższe otoczenie, być może posiadasz rodzinę i będziesz musiał rozdzielić swoje obowiązki domowe lub poprosić o dodatkowe wsparcie ze strony swoich bliskich.

  1. Zbuduj strategię działania.

Ustal i zaplanuj krok po kroku, co będziesz musiał zrobić w procesie poszukiwania pracy. Planowanie pomaga, nawet kiedy harmonogram nie jest doskonały i bieg zdarzeń zaburzy realizację kolejnych punktów. Dlatego zdefiniuj i zapisz swój cel na kartce, a następnie rozpisz krok po kroku sposoby jego realizacji. Określ, do kiedy zrealizujesz poszczególne zadania.

  1. Szukaj nowych miejsc i wykorzystuj wszystkie możliwości.

Dziś mamy dostępnych wiele narzędzi, które mogą być niezwykle pomocne przy szukaniu pracy. Przeszukuj nie tylko ogłoszenia w prasie i na portalach pracowych, ale również sprawdzaj informacje pojawiające się w dedykowanych miejscach w mediach społecznościowych, zgłoś się do urzędu pracy, agencji pracy tymczasowej i odwiedzaj targi pracy. Pamiętaj także o swojej sieci kontaktów, podpytaj znajomych, czy nie słyszeli o rekrutacji na stanowisko, które mogłoby Ciebie zainteresować. I pamiętaj, że im więcej różnorodnych działań podejmiesz, tym lepszy wynik osiągniesz.

  1. Napisz CV i list motywacyjny.

Stwórz albo zaktualizuj CV, a jeśli sprawia Ci to trudność – sprawdź, jak to zrobić. Pomocy możesz szukać w urzędzie pracy, u specjalistów, a także w organizacjach realizujących projekty aktywizacji zawodowej, właśnie takie jak obecnie prowadzi Stowarzyszenie WIOSNA. Tam znajdziesz specjalistów, którzy zapewnię Ci kompleksową pomoc podczas szukania pracy.

  1. Przećwicz rozmowę z rekruterem.

Przygotuj się do każdej rozmowy z potencjalnym pracodawcą czy jego rekruterem. Jeśli masz problemy z autoprezentacją poszukaj specjalisty, który profesjonalnie przećwiczy z Tobą rozmowę rekrutacyjną. Podpytaj też znajomych, którzy niedawno przechodzili rekrutację, z ich uwag i wskazówek na pewno wyciągniesz coś dla siebie. Zapoznaj się także z warunkami, jakie obecnie panują na rynku pracy, sprawdź, na ile wyceniane jest stanowisko pracy, o które się ubiegasz i jakie warunki panują w wybranej przez Ciebie branży (np. najczęściej zawierany typ umów o pracę)

  1. Działaj!

Przejdź do działania. Po przesłaniu swojej aplikacji, odważnie podejmuj bezpośredni kontakt z pracodawcą, aby zapytać na jakim etapie jest proces rekrutacji. Pamiętaj, że wysłanie maila jest dopiero początkiem budowania relacji z pracodawcą.

  1. Zadbaj o swoje emocje.

Każdy wie, jak stresujący może być czas przechodzenia przez kolejne etapy procesu rekrutacyjnego, dlatego zadbaj o siebie. Przypomnij sobie swoje motywatory, szukaj wsparcia wśród bliskich i czerp inspiracje od specjalistów w tym zakresie.

  1. Zauważaj małe sukcesy.

Stosowanie metody małych kroków, dostrzeganie nawet najmniejszych sukcesów pozwoli Ci przejść przez cały proces rekrutacji z podniesioną głową. Kiedyś miałeś problem z umówieniem się na pierwszą rozmowę rekrutacyjną, a teraz doszedłeś do trzeciego etapu w skomplikowanym procesie rekrutacji? Brawo! I nawet jeżeli kilka razy usłyszysz „nie”, zwróć uwagę na informacje zwrotne, które otrzymujesz po rekrutacji. Wyciągnij wnioski i zdobywaj kolejne szczyty na swojej ścieżce kariery zawodowej!

Ze ze specjalistkami od aktywizacji zawodowej: Justyną Chylą i Anną Przybył rozmawiała Alicja Caban.

Jeżeli właśnie odkryłeś w sobie impuls do zmiany i potrzebujesz wsparcia w znalezieniu nowej pracy, zgłoś się do Stowarzyszenia WIOSNA, które obecnie realizuje dwa projekty rynku pracy. W WIOSENNEJ AKADEMII MOŻLIWOŚCI specjaliści czekają na osoby w wieku 18-29 lat z Małopolski. Uczestnikami projekty mogą zostać osoby niepełnosprawne bądź mieszkańcy terenów wiejskich województwa. Natomiast organizatorzy projektu AKTYWNI POTRZEBNI, KOMPETENTNI 30+ szukają osób niepełnosprawnych powyżej 30 roku życia również z terenu Małopolski.

WIOSENNA AKADEMIA MOŻLIWOŚCI

http://rynekpracy.wiosna.org.pl/akademia
Tel. 783 430 102
E-mail: akademiamozliwosci@wiosna.org.pl

 AKTYWNI, POTRZEBNI, KOMPETENTNI 30+

http://rynekpracy.wiosna.org.pl/aktywni/
Tel. 783 430 075, 785 988 400
E-mail: aktywni30plus@wiosna.org.pl

Projekt WIOSENNA AKADEMIA MOŻLIWOŚCI jest realizowany w ramach Inicjatywy na Rzecz Zatrudnienia Ludzi Młodych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDziewięć głupich przekonań na temat związków
Następny artykuł„Nie mogę już więcej, mogę lepiej”- o sztuce mądrego wybierania
mm
Justyna CHYLA, z wykształcenia psycholog i doradca zawodowy. W projekcie WIOSENNA AKADEMIA MOŻLIWOŚCI w Stowarzyszeniu WIOSNA wspiera uczestników w znalezieniu satysfakcjonującego miejsca stażu w ramach pośrednictwa pracy. Lubi prowadzić warsztaty grupowe. Jest zafascynowana odkrywaniem mechanizmów ludzkiego zachowania. Prowadzi bloga psychologicznego www.swiatzperspektywypsychologa.pl. Anna PRZYBYŁ, socjoterapeuta, doradca zawodowy, oligofrenopedagog. W projekcie AKTYWNI, POTRZEBNI, KOMPETENTNI 30+ w Stowarzyszeniu WIOSNA aktywizuje zawodowo uczestników z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Człowiek wielkiej wiary w ludzi, w czyny i w słowa. Twardo stąpa po ziemi, choć jej wiara w dobro tkwiące w każdym człowieku skłania ją czasami do tego, że unosi się ponad ziemią. Unika zwrotów: „nie da się, to niemożliwe, to się nie uda”. Uwielbia urzeczywistniać marzenia i być kreatorem własnej rzeczywistości. Swoją miłością do ludzi i do życia stara się zarażać innych, bo wierzy, że wszystko zaczyna się w nas, a nasze działania nabierają mocy, jeśli dzielimy się nimi z innymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ