Co to znaczy być księdzem?

Chciałbym podziękować Pawłowi Walkowiakowi za komentarz w moich mediach społecznościowych: Ja tam wolę, by Ksiądz był Księdzem, a nie szefem organizacji pozarządowej.

0
2289

 

Stwierdzenie jest bardzo prostolinijne i przez to fajne. Muszę stwierdzić, że przez lata zastanawiałem się nad tym, co to znaczy być dobrym księdzem. Mnie akurat Bóg wezwał do tego, abym był na wolnym rynku i bym sprawdził, czy pod takimi obciążeniami możliwe jest prowadzenie życia duchowego. Wydawało mi się, że nie mogę ludziom podpowiadać, jak żyć, jeśli nie znam ciężarów, z którymi się mierzą. Teraz więc wiem, co to znaczy nie mieć pieniędzy i nie spać z tego powodu. Wiem, co to znaczy prowadzić firmę, przeżyć kontrolę (dowolną), mieć problemy z pracownikami. Wiem, co to znaczy nie wypoczywać na urlopie, lub go po prostu nie mieć. Wiem bardzo dużo.

No właśnie. Bo co to znaczy być księdzem? Przecież nikt nie odprawia Mszy cały dzień. W Kościele pierwszych chrześcijan biskup miał dobrze zarządzać swoim majątkiem, mieć rodzinę. Nie kolidowało to z jego funkcją kapłańską, a wręcz ją budowało. Był wiarygodny, bo sprawdził się w życiu.

Ksiądz to najpierw kapłan, który składa ofiarę ze swojego życia, czyli to, co stało się w ostatnich miesiącach…  To z takiego pełnego zaangażowania jak z pieca wyłania się chleb. Kiedyś mogłem Bogu i ludziom ofiarować swoje zaangażowanie. Dzisiaj można zobaczyć również to, kim się stałem wskutek tych wszystkich spraw. Patrząc na moją posługę w czasie Mszy i w konfesjonale, wiedzę wyraźną różnicę.

Tak, zdaje sobie sprawę: poszedłem zupełnie nową drogą dla księdza. I uważam, że było warto.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGość w dom, Bóg w dom
mm
Ks. Jacek WIOSNA Stryczek - lider społeczny, duszpasterz akademicki i duszpasterz ludzi biznesu. Znany z nowatorskich (w tym multimedialnych) kazań i poruszających happeningów. Pomysłodawca i Prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które realizuje projekty SZLACHETNĄ PACZKĘ i AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI. W mediach znany z oryginalnych pomysłów ewangelizacyjnych, np. postawienia konfesjonału przed Galerią Krakowską, albo posypywania głów przechodniów popiołem na Rondzie Matecznego w Krakowie. Laureat wielu nagród m.in. Nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta, Gentlemana Roku 2014 czy Nagrodą im. Władysława Stasiaka.