Dla kogo 1%?

Polacy często nie zdają sobie sprawy, jak wiele można osiągnąć, przekazując swój 1% organizacji, która dba o systemowość pomocy. To już nie tylko wsparcie materialne – to zmiana sposobu myślenia!

0
1831

Chcesz być bogaty?

„Kto chce być bogaty?” – zapytał Marcin Iwuć grupę około dwustu osób. Prawie nikt nie podniósł ręki. Wobec tego odwrócił pytanie: „Kto nie chce być bogaty?” Nikt nie zareagował. Następnie poprosił tę osobę, która podniosła rękę w odpowiedzi na pierwsze pytanie, o powstanie. Poprosił ją: „Proszę powiedzieć  – chcę być bogaty”.

– Nie wszystkim przychodzi to łatwo. Sama zdałam sobie sprawę, że miałabym przy tym jakiś wewnętrzny opór – mówi Katarzyna Kędzierska, menadżer ds. wdrożeń w SZLACHETNEJ PACZCE. To dowód na to, że jesteśmy głęboko zanurzeni w stereotypach o pieniądzach i zarabianiu. To nie jest regułą na świecie.

Następnie trenerzy wykonali w grupach kolejny eksperyment. Poprosili uczestników szkolenia o dokończenie zdania pierwszym skojarzeniem. Zaczęli od tego: „Pieniądze sprawiają, że ludzie..”

Jakie przychodzi nam do głowy skojarzenie? Pieniądze sprawiają, że ludzie się kłócą? Takie pojawiło się na kursie, podczas gdy już chwila namysłu wystarcza, by zrozumieć, że to nieprawda. Przykładem są majętni ludzie aktywni społecznie, czy choćby coraz liczniejsi INWESTORZY SPOŁECZNI, którzy wspierają SZLACHETNĄ PACZKĘ.

Gdzie więc tkwi problem?

Nowatorsko o pieniądzach

Marcin Iwuć to autor popularnego bloga „Finanse bardzo osobiste”, najlepszego bloga 2014 roku w swojej dziedzinie. Teksty Iwucia cieszą się ogromną popularnością i szacunkiem, bo bloger doświadczył w życiu wiele, między innymi bankructwa, spirali długów. Jego wskazówki nie opierają się jedynie na teorii. Marcin Iwuć jest jednym z ekspertów w nowatorskim projekcie PACZKA BIZNESU, której twórcą jest charyzmatyczny ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca SZLACHETNEJ PACZKI. Już wkrótce o projekcie będzie zapewne głośno. Przy pracach nad wdrożeniem projektu pomagają również merytorycznie Elżbieta Zwolak, koordynator Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Marcin Dutkiewicz, prezes Zarządu Cupcake Corner Bakery, który doradzał przy opracowywaniu programu edukacji finansowej w Stanach Zjednoczonych.

Opisane wyżej spotkanie to szkolenie dla asystentów ds. wdrożeń. Docelowo będzie ich trzystu. To oni przeszkolą z kolei wolontariuszy (zarówno SZLACHETNEJ PACZKI czy AKADEMII PRZYSZŁOŚCI), którzy w kolejnych miesiącach będą odwiedzać potrzebujące rodzinny.  Chodzi o to, by zrozumieć, że można być w życiu sprawczym i gospodarować pieniędzmi tak, by nie dać się biedzie. To eksperyment na niespotykaną dotąd skalę. Założeniem jest, że do rodzin wyruszy dziewięć tysięcy wolontariuszy, którzy już pracowali z rodzinami. Wybierali do SZLACHETNEJ PACZKI te, które spełniły liczne kryteria, przede wszystkim żyjące w biedzie nie ze swojej winy, na przykład przez alkohol.

Jak to będzie działać?

Zmienić mentalność!

Wszystko zaczyna się od dwudniowego szkolenia dla wolontariuszy, które opisaliśmy na początku. Toczy się ono m.in. wokół zagadnień:  Z czego biorą się pieniądze? Przesądy na temat pieniędzy: czy mnie dotyczą i jaki mają na mnie wpływ? Dorobek, czyli to, co możesz zaoferować innym. Zamożność jako wynik pracowitości i dyscypliny finansowej, ciągłego kształcenia się i rozwoju, optymalizacji.

Następnie wolontariusze pogłębiają wiedzę ze szkolenia w specjalnym kursie e-learningowym przygotowanym przez Marcina Iwucia. Dopiero po jego ukończeniu wyruszają w Polskę, by dwa razy spotkać się z rodzinami.  Chodzi przede wszystkim o zmianę mentalności. Nic nie zadzieje się bez tego. – Chcemy, by rodzina przekonała się, że może coś wnieść, dać od siebie innym – tłumaczą pomysłodawcy.

Fenomen społeczny

Nie interesuje mnie pomoc, w wyniku której przybywa biednych – powiedział ks. Jacek Stryczek przed finałem Paczki w studio TVN 24. – Nie interesują mnie rekordy. SZLACHETNA PACZKA to wizja lepszej, szlachetnej Polski, w której ludzie radzą sobie w życiu.

Wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI tworzą prawdziwy fenomen społeczny. Po pierwsze, ponad 80% z nich uważa udział w projekcie za najważniejsze wydarzenie w swoim życiu. Wolontariusze dotykają bezpośrednio rzeczywistości, wnikają w nią. Są uprawnieni do tego, by wiarygodnie wypowiadać się o biedzie w Polsce, a więc sugerować, komu należy się pomoc w ramach SZLACHETNEJ PACZKI. Jednostek roszczeniowych wciąż nie brakuje. W wielu rodzinach sytuację poprawił program 500+, co nie znaczy, że bieda zniknęła.

Wręcz przeciwnie. W tym roku pomoc SZLACHETNEJ PACZKI dotarła do blisko 20 tysięcy rodzin. W wyniku obserwacji zmian społecznych WIOSNA powołała do życia nowe programy pomocowe, które mogą zrewolucjonizować nie tylko rynek pomocowy w Polsce, ale i w ogóle polską rzeczywistość. Jedną z nich jest opisana rewolucyjna PACZKA BIZNESU.

Zostań współtwórcą PACZKI BIZNESU!

Same pieniądze nie wystarczą, by wyrwać się na trwałe ze szponów biedy. Bieda, tak jak bogactwo, to również stan umysłu. PACZKA BIZNESU pomaga zmienić postawę osób potrzebujących w taki sposób, by potrafiły same o siebie zadbać, więcej zarabiać i mądrzej postępować z pieniędzmi. Dzięki temu uniezależniają się od naszej pomocy – a tylko taką pomoc uważam za skuteczną – mówi Marcin Iwuć.

Rozliczenie swojego PIT-a to doskonała okazja, by tchnąć energię w tak ambitne projekty, które pochłaniają koszty. Stowarzyszenie WIOSNA skupia prawdziwych idealistów, którzy realizują takie działania z potrzeby czynienia dobra i zmiany społecznej. Dzięki nim Polska bogaci się, a ludzie zmieniają swoją mentalność z korzyścią dla wszystkich.

Przekaż 1% na SZLACHETNĄ PACZKĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ