Ach jak pięknie jest w świecie z przebaczeniem!

Uwierzcie, lub nie, ale istnieją dwa rozłączne światy. Świat bez przebaczenia i świat z przebaczeniem. I każdy człowiek wybiera, w którym z tych dwóch światów żyje. I smutne jest to, że ludzie żyjący w świecie bez przebaczenia, nie mają pojęcia, jak pięknie, wspaniale, tanecznie i z głębokim oddechem jest w świecie z przebaczeniem.

0
1424

Powiedzmy, że pokłóciłem się w pracy z kolegą. Nie ważny powód, ważne, że boli. Co z tym można zrobić? Można zaprzeczać, że nic się nie stało. Ale ten uraz wewnętrznie gdzieś w środku uwiera i nie daje zapomnieć o sobie. Można wylewać agresję na zewnątrz. Na przykład bezpośrednio na “winowajcę”. Albo poprzez obgadywanie kolegi za jego plecami.

Nie przebaczony uraz jątrzy się, zatruwa mnie wewnętrznie i osoby, wśród których przebywam. Swąd nieprzebaczonych ran roznosi się wokół. Dzieje się to albo świadomie (przez obgadywanie) albo nieświadomie (przez obrażanie się, fochy, krzywe miny, nagłe wybuchy agresji).

Co jeszcze można zrobić z takim urazem? Można przebaczyć. Czyli że ja, w środku, mogę wydobyć z tej bolesnej dla mnie sytuacji jakieś dobro. Na przykład, po kłótni, staram się dowiedzieć i zrozumieć, jaki był jej powód. Kłótnia w mojej sytuacji wzięła się stąd, że zmieniałem zespół projektowy i nie znałem do końca zasad panujących w nowej grupie. Była to dla mnie ważna nauka na przyszłość, że podczas zmiany zespołu należy uważać na niepisane zasady wewnątrz nowej grupy. Ta nauka jest dla mnie czymś dobrym i warto było “zapłacić” bólem kłótni za to, że się o niej dowiedziałem.

Przebaczenie nie oznacza, że mam biec do “winowajcy” i za wszelką cenę się z nim pogodzić. Przebaczenie jest procesem wewnętrznym we mnie, ma za zadanie oczyścić moje wnętrze i tylko tyle.

Ach jak pięknie jest w świecie z przebaczeniem! Mogę doznawać zła, a potem przepracować je w sobie i zamienić w dobro! Jeszcze nie zawsze, nie szybko mi się to udaje. Zazwyczaj jest to ciężka i długa praca. Ale ten ideał wybieram i do niego chcę dążyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ